SPONSORS
CLOSE
_ Supported by
_ Co-organized with
_ The sponsors
_ Media sponsors
_ Hosting sponsors
OCTOBER19
17 18 19
WAREHOUSE D
LIMANI
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
SKIN / Guy Nattiv
MY PLANET / Valery Carnoy
2 or 3 THINGS ABOUT MARIE JACOBSON / Anne Ajoulay
CULTES / (La) Horde
DANTE vs MOHAMMED ALI / Marc Wagenaar
DE LA FUREUR / Thomas Keumurian
THE COLOR OF YOUR LIPS / Annick Blanc
WAX and FEATHERS / Marios Lizidis
VALENCIA / Chris Paraskevas
EL INFIERNO / Raul de la Fuentes
IVAN / Panagiotis Kountouras
BLUE DOG / Fanny Liatard / Jeremy Trouilh
OLLA / Ariane Labed
THE FOREST / Lia Tsalta
BROTHERHOOD / Meryam Joobeur
PLAY / Piotr Sulkowski
INDEX / Nicolas Kolovos
KOPACABANA / Khalil Charif / Marcos Bonisson
CHRISTMAS GIFT / Bogdan Muresanu
BURKINA BRANDERBURG KOMPLEX / Ulu Braun
BUBBLEWRAP / Dominique de Rivazv
PENAL COLONY / Manos Cisek / Lindsey Aliksanyan
ANNA / Dekel Berenson
CLOUD / Michael Demetrius
OPPOSITES ATTRACT / Georgios Soumelidis
BITTER HERB / Maria Ornaf
ALL THESE CREATURES / Charles Williams
BONOBO / Joel Aeschbacher
CONSTELLATIONS / Anna Maguire
DERNIERE BARAQUE / Mounir Ben Bachir
EXCUSE ME, I'M LOOKING FOR THE PING PONG ROOM / Bernard Wenger
FAUVE / Jeremy Comte
GROS CHAGRIN / Céline Devaux
ICARE / Nicolas Boucart
IN A MONTH / Jonas Hjort
KAFENIO KASTELLO / Miguel Ángel Jiménez
KAPITALISTIS / Pablo Munir Gomez
LA BUENA NOVELLA / Sebastiano Luca Insinga
LES INDES GALANTES / Clément Cogitore
LOLA & CLAIRE / Elisabeth Desbiens
MASCARPONE / Jonas Riemer
NOTRE FAMILLE / Terence Chotard
ORDALIE / Sacha Barbin
POURQUOI J'AI ÉCRIT LA BIBLE / Alexandre Steiger
ROSSO / Antonio Messana
SCRATCH / David Valero
SILENCE / Gabrielle Mankiewicz
SILENT CAMPINE / Steffen Geypens
THE LIVES OF LENNY WILSON / Aurélien Vernhes Lermusiaux
URS / Gaspard Audouin
VETERANE / Pier-Philippe Chevigny
VIHTA / François Bierry
37 DAYS / Nikoleta Leousi
EMBERS / Stephanos Minoglou
HECTOR MALOT-THE LAST DAY OF THE YEAR / Jacqueline Lentzou
MANEKI NEKO / Manolis Mavris
MANIERA GRECA / Kirineos Papadimatos
MOLLY 6 to 8 / Efthymis Miheloudakis
NEKYDALLO / Eleni Molfeta
O.T.C. / OVER THE COUNTER / Spyros Kopanitsas
PHALAENOPSIS ALBA / Yeorgia Sotirhou
QUIDNUNC / Harry Ayiotis
RITA / George Danopoulos
SMALL WORLD / Lefteris Giannakoudakis
THE 4th WALL / Dimitris Gkotsis
THIRD KIND / Yiorgos Zois
VOURVOUROU / Karina Logothetis
YAWTH / Lida Vartzioti & Dimitri Tsakaleas
A GENTLE NIGHT / Qiu Yang
PASSÉE L'AUBE - AFTER DAWN / Nicolas Graux
APRES LES CENDRES - AFTER THE ASHES / Eduardo Sosa Soria
BELLE A CROQUER / Axel Courtière
BRAZUCA / Phaedon Gkretsikos
CHASSE ROYALE / Lise Akoka / Romane Gueret
CHRISTMAS ANTI-FABLE / Timmy Hatzis
COPA-LOCA / Christos Massalas
CRUISER / Aristotelis Maragkos
DE L' ATTENTION / Bastien Bernini
FOREST OF ECHOES / Luz Olivares Capelle
GOODNIGHT / Thanos Kermitsis
HEIMLICH / Kostas Bakouris
JE LES AIME TOUS - I LOVE THEM ALL / Guillaume Kozakiewiez
LES PETITES MAINS - LITTLE HANDS / Rémi Allier
MANODOPERA / Loukianos Moschonas
MARLON / Jessica Palud
MIDWIFE / Blake Salzman
MIMIKRI / Nora Friedel
MUTANTS / Alexandre Dostie
NATURE: ALL RIGHTS RESERVED / Sebastian Mulder
PANTHEON DISCOUNT / Stéphan Castang
PRE-DRINK / Marc-Antoine Lemire
REMEMBER ME / Fabrice Murgia
SLAPPER / Lucie Schroder
STEPHANIA / Timofey Kharkevich
TERRAIN VAGUE / Latifa Said
THE SACRED DISEASE / Erica Scoggins
TIMECODE / Juanjo Giménez Peña
WATU WOTE / ALL OF US /Katja Benrath
ALLEGORY FOR THE JAM JAR / Boris Kuijpers * Ruth Mellaerts
AMERYKA / Aleksandra Terpinska
TiAU BRUIT DES CLOCHETTES / Chabname Zariabtle
BALCONY / Toby Fell-Holden
BITCHBOY / Måns Berthas
BOYS * POJKARNA / Isabella Carbonell
CEREMONIE / Patrick Guedj
CHAMPION / Måns Berthas
CUBE / Alexandros Skouras
CURVE / Tim Egan
EMILY MUST WAIT / Christian Wittmoser
ESTATE * SUMMER / Ronny Trocker
FIG * ΣΥΚΟ / Nicolas Kolovos
FIGURA / Katarzyna Gondek
QUELQUES SECONDES / Nora el Hourch
FOREST OF COPPER COLUMNS / Russell Morton
FURIANT * PEACOCK / Ondrej Hudecek
GRANDMA'S DAY / Miłosz Sakowski
HOLD ON * HOUVAST / Charlotte Scott Wilson
HOTARU / William Laboury
JOURS INTRANQUILLES / Latifa Said
LA VOCE * VOICELESS / David Uloth
LETHE / Dea Kulumbegashvili
LOST VILLAGE / George Todria
MANIACS * GALNINGARNA / Isabella Carbonell
MILLIONS OF TEARS / Natalie Beder
NOT K.O. / Xavier Sirven
ON AIR / Robert Nacken
POOL / Benjamin Lussie
SABINE / Stlvain Robineau
SHOOTING STAR / Lyubo Yonchev
SILENCE / Dejan Mrkic
SILENTIUM DEI / Attila Rostas
SUMMER OF SARAH * BELLE GUEULE / Emma Benestan
ΤΗΕ IMMACULATE MISCONCEPTION / Michael Geoghegan
THE SWELLING / Tom Bewilogua
THE UNIVERSE IN US / Lisa Krane
UN GRAND SILENCE / Julie Gourdain
VOUS VOULEZ UNE HISTOIRE ? / Antonin Peretjatko
WALL / Maya Tsambrou * Harris Tsambas
WOMAN OUTSIDE / Shelly Lauman
ZERO / David Victori
ZVJERKA / Daina Oniunas-Pusic
9 DAYS FROM MY WINDOW IN ALEPPO / Floor van der Meulen * Thomas Vroege
A MAN RETURNED / Mahdi Fleifel
GHOST CELL / Antoine Delacharlery
LE REPAS DOMINICAL / Celine Devaux
ONDER ONS * AMONGST US / Guido Hendrikx
UNITED INTEREST / Tim Weimann
WE ALL LOVE THE SEA SHORE / Keina Espineira
UZAK MI / Leyla Toprak
A HOLE IN MY HEART / Mees Peijnenburg
AGAINST NIGHT / Stefan Kubicki
AISSA / Clément Tréhin-Lalanne
ALLES WIRD GUT / Patrick Vollrath
AVE MARIA / Basil Khalil
AYA / Oded Binnun * Mihal Brezis
BALLKONI / Lendita Zeqiraj
BRANCO / Luis Alves
CHAOS / Sebastien Petit
CLOUD & MUD / Acheng Dong
COLLISIONS / Charles Gervais
DES BAISERS FROIDS COMME LA LUNE / Stefan Lauper*Consuelo Frauenfelder
DISTANCE / Janno Jürgens
DUO / Claudia Bottino
EMPIRE / Kristof Hoornaert
EUROMAN / Gabriel Tzafka
FRACAS / Kévin Noguès
GHOSTS * TOTES LAND / Benjamin Pfohl
HOLE / Martin Edralin
JAY PARMIS LES HOMMES / Zeno Graton
JULIET / Marc-Henri Boulier
KATUSHA / Anders Walter
MUR * THE WALL / Andra Tevy
ONNO THE OBLIVIOUS / Viktor van der Valk
PAS / Frederique Cournoyer. Lessard
PLEIN SOLEIL / Fred Castadot
PRENDS-MOI / Anais Barbeau-Lavalette
RAZOR / Rajko Ristanovic
RED DOGZ / Anne Chlosta
REPLIKA / Luc Walpoth
RIEN NE PEUT T' ARRETER / David Hourregue
SECOND ENCOUNTERS / Marianne Hansen
SHOK / Jamie Donoughue
TEENLAND / Marie Grahto
THE CART / Patrik Ericsson
THE HOUSE AT THE END OF THE GALAXY / Gleb Osatinski
THE PHONE CALL / Mat Kirkby
THE TIME OF A YOUNG MAN ABOUT TO KILL / Neritan Zinxhiria
TOM IN AMERICA / Flavio Alves
TOTEMS / Sarah Arnold
WAYWARD * Rodløs / Kira Richards Hansen
WHILE THEY WERE FLYING TO THE MOON / Borisa Simovic
WHO'S IN THE FRIDGE? / Philippe Lamensch
ZEUS * Зевс / Pavel Vesnakov
A PORTRAIT / Aristotelis Maragkos
e-SOCIAL / Natalia Lambropoulou
QUANTUM / Orfeas Peretzis
SPECTRUM / Dimitris Gkotsis
WHACK / Syni Pappa
YELLOW FIEBER / Konstantina Kotzamani
IF MAMA AIN'T HAPPY, NOBODY'S HAPPY / I Mea de Jong
LA CHAIR * THE FLESH / Louise Lemoine Torrès*William Henne
LA PART DE L' OMBRE / Olivier Smolders
LEONARD in SLOW MOTION / Peter Livolsi
MYNARKSI DEATH PLUMMET / Matthew Rankin
OUR CURSE * NASZA KLATWA / Tomasz Śliwiński
PLANET 'Σ' / Momoko Seto
THE BOOK OF THE DEAD / Alain Escalle
WAVES ’98 / Ely Dagher
9 METER / Anders Walter
AVANT QUE DE TOUT PERDRE / Xavier Legrand
BYE BYE STAR-FIZZ / Charline Branger
COME and PLAY / Daria Belova
CROCODILE / Gaelle Denis
DIS / Sverre Aune
FEBRUARY / Ruslan Magomadov
FIGURES / Miklos Keleti
FREE RANGE / Bass Breche
GREGORY GO BOOM / Janicza Bravo
HELIUM / Anders Walter
HOUSES WITH SMALL WINDOWS / Bulet Ozturk
I'M A SHARPENER / Mahdi Lepart
KOLM * THREE / Eva Kubar
LA CONTRE-ALLEE / Cecile Ducrocq
LA FEMME DE RIO / Emma Luchini & Nicolas Rey
LES CORPS ETRANGERS / Laura Wandel
LES PERRUCHES / Julie Voisin
LYSTOPAD * FALLEN LEAVES / Masha Kondakova
MAGNOLIA / Diana Montenegro Garcia
MATKA * MOTHER / Lucasz Ostalski
MATKA ZIEMIA * MOTHER EARTH / Piotr Zlotorowicz
MONSTER * POTWOR / Piotr Ryczko
MY FATHER'S TRUCK / Mauricio Osaki
OUR SKIN IS GOING TO GRAY / Ivan Bakrac
PARTOUZE / Matthieu Donck
PRIDE / Pavel G. Vesnakov
SAIL ME TO THE MOON / Julien Gritte & Charles Jaeger
SEVILLA / Bram Schouw
SHADOW / Lorenzo Recio
SHORT FILM / Olaf Held
SOLO REX / Francois Bierry
THE CHICKEN / Una Gunjak
THE DANCING / Edith Depaule
THE WALK / Mihaela Popescu
UNA HORA, UN PASO / Aitor Iturriza & Bernat Gual
WAY IN RYE / Goran Stankovic
ZINNEKE / Remi Allier
ELEPHANTAS / Vagelis Zouglos
FELONY / Thanos Kermitsis
LEA / Constantinos Antonopoulos
SOEMAND / Gabriel Tzafkas
THE COLLECTOR / Dimitris Argyriou
THE NOIR PROJECT / Gregory Vardarinos
TRAVEL EXPRESS / Natassa Xydi
WASHINGTONIA / Konstantina Kotzamani
FILM ISTANBUL / Kino
LIVING WITH LEVIATHAN / Sirin Bahar Demirel
MINERITA / Raoul de la Fuente
ZELA TROVKE / Asier Altuna
ZIMA * WINTER / Cristina Picchi
ADELSHINGST * The NOBLE STUD / Sofia Priftis & Linus Hartin
ALIENATION / Silvia Carpizo
BEAUTY / Rino Stefano Tagliafierro
DON MIGUEL / Kote Camacho
MAZURKA / Pavel Egorov
AUGUST SINGS CARMEN 'HABANERA' / Daniel Moshel
REMEMBER ME / Jean-Francois Asselin
LE TRAIN BLEU / Stephanie Assimacopoulo
DEATH of a SHADOW / Tom Van Avermaet
ALL MEN ARE CALLED ROBERT / Marc-Henri Boulier
ASAD / Bryan Buckley
ABOUT NDUGU / David Munoz
CURFEW / Shawn Christensen
ELECTRIC INDIGO / Jean-Julien Collette
A NEW OLD STORY / Antoine Cuypers
DEFINING FAY / Sasha C. Damjanovski
WELCOME YANKEE / Benoit Desjardins
The LAST NIGHT of BABY GUN / Jan Eilhardt
TOUCHING LIFE / LEBEN / Carolin Farber
7th HEAVEN / Guillaume Foirest
SUPERMAN, SPIDERMAN or BATMAN / Tudor Giurgiu Romania
AUGUST / Pello Gutierrez
13 ½ MINUTES / Georgina Hegedus
THE FALL / Kristof Hoornaert
MISTERIO / Chema Garcia Ibarra
SCARLET / David Latreille
SILENT RIVER / Anca Miruna Lazarescu
WE ARE ALL LEANING / Simon Lelouch
ONLY SOLOMON LEE / Alex Lora
THE GUARD / CUVAR / Marta Popivoda
INTUS / Gary Seghers
ON THE BEACH / Marie-Elsa Squaldo
MAN KANN NICHT ALLES AUF / Marie-Elsa Sgualdo
SECOND WIND / Sergei Tsyss
VOZAR / THE HAULIER / Marina Uzelac
POSTCARDS from the MOON / Ivan F. Viruega
PATIKA / Onur Yagiz
SILENT / Rezan Yesilbas
F5 / Timofey Zhalmin
AVEC LES TEMPS / Ivan Diaz Barriuso
TOTO / Zbigniew Czapla
Dji. DEATH FAILS / Dmitri Voloshin
THE GROCER / Ο ΜΑΝΑΒΗΣ / Dimitris Koutsiabasakos
LA STRADA DI RAFFAEL / Alessandro Falco
A STORY ABOUT THE MODLINS / Sergio Oksman
FOLI / Thomas Roebers
NUCLEAR WASTE / Myroslav Slaboshpitsky
WHEN I WAS A BOY, I WAS A GIRL / Ivana Todorovic
THE SECOND MAN / Fokion Bogris
BOIL / Ira Dika
CAVO D’ ORO / Siamak Etemadi
LA NUANCE BLEUE du PROFOND ROUGE / Efi Gousi
DE NUEVO / Christos Karteris
I AM NOT HERE NOW / Zisis Kokkinidis / Ion Papaspyrou
PARADOX / Tatiana Koumoutsi
DEAD END / Tonia Mishialis
ELVIS IS DEAD / Stergios Paschos
LOVE POTION / Katerina Pipergia
RED HULK / Assimina Proedrou
IF RAPE WAS LEGAL / Alex Sipsidis
BOX / Katerina Yiannakopoulou
CHAMOMILE / Neritan Zinxhiria
1000 GRAMM / Tom Bewilogua
THERMES / Banu Akseki
THE END OF THE WORLD / Jani Bojadzi
B I S / Dairo Cervantes
THAT WASN’T ME / Esteban Crespo
PLANKTON / Mieke Daneels
YOUNG MAN FALLING / Martin De Thurah
MEGAHEAVY / Ahmad Fenar
ANY KIND OF INFINITE / Roi Fernandez
LE GRAND BAIN / Tom Gargonne
SPIEGELINGEN / Marinus Groothof
BEYOND the RIVER / Sabir Kanaqi
DANSE MACABRE / HOPE / Pedro Pires
JOUR SANS JOIE / Nicolas Roy
TOGETHER FOREVER / Alexei Shabarov
THE NAKED LEADING THE BLIND / Wim Vanacker
RIVERS RETURN / Joe Vanhoutteghem
SOUFFRE / Pamela Varela
FIRST LADY OF DUBRAVA / Barbara Vekaric
NEXT FLOOR / Denis Villeneuve
BOY STORY / Thanasis Angelopoulos
THOLOS / Nikos Apostolopoulos
FAMILY TREE / Fokion Bogris
TOOTHBRUSHES / Yiannis Bougioukas
CHELSEA – BARCELONA / Alexandros Chantzis
DAD, LENIN & FREDDY / Rinio Dragassaki
CAVO D’ ORO / Siamak Etemadi
MEDEA / Cleo Fanouraki
ICEBERG / Costas Gerampinis
GETTING MY PENIS BACK / Costas Gounaris
REVOLVING / Georgis Grigorakis
TRFCK / Zisis Kokkinidis
ZODIAC / ARUNDEL / Konstantina Kotzamani
PROPERTIES of 2 / Achilleas Kyriakidis
EIGHT-MINUTE DEADLINE / Zina Papadopoulou
JUST A PERFECT DAY / Evris Papanikolas
LARGO / Stergios Paschos
WITHOUT PERMISSION / Christos Pitharas
HANDSET TYPE / Andreas Siadimas
807 / Alexandros Skouras
TELEPHERIQUE / Oliwia Tardovska
PHONE-CALL from CAIRO / Yiotis Vrantzas
PENGUINS / Dimitris Zahos
GESMOORD / Mieke Daneels
OUT OF FRAME / Yorgos Zois
GESMOORD / Mieke Daneels
DIRECTING HELL / Christos Houliaras
HIDDEN CITY / Dimitris Athanitis
ABOUT A SPOON / Philippe Lamensch
ARTALDE / Asier Altuna
BROT / Ahmet Tas
ENDGAME / Wim Vanacker
IN THE ZONE OF READINESS / Mihail Mareskin
IT’S ME, HELMUT / Nicolas Steiner
LE GRAN CARRERA / Kote Camacho
NO EXISTE EL ADIOS / Pablo Bullejos
NOLYA / Cem Oztufekci
SAILCLOTH / Elfar Adalsteins
SURFERS / Julien Lucas
ATTIC / Minos Nikolakakis
CASUS BELLI / Giorgos Zois
CUTDAMN/Kof’to / Vasilis Kalamakis
LEADER / Gavriil Tzafkas
LIVING CITY / D.Giouzepas/E.Theodoridou
MARIOS & the RAVEN / Yiannis Bougioukas
FACE DOWN/PISTOMA / George Fourtounis
13 ½ / Haris Vafiadis